Akupunktura
Podstawowe informacje
Akupunktura polega na nakłuwaniu metalowymi igłami określonych punktów na naszym ciele. Punkty te położone są na przebiegu głównych kanałów energetycznych ,,meridianów” oraz ich odgałęzień ,,kolateraly” które są drogami, w których krąży energia ,,Qi”.
W medycynie wschodu, wszystkie zaburzenia i choroby w naszym ciele powstają w wyniku zaburzonego przepływu energii Qi, nierównowagi pomiędzy siłami Yin i Yang oraz dysharmonii w poszczególnych elementach, co wiąże się z poszczególnymi narządami.
Dzięki zabiegom akupunktury można przywrócić harmonię i poprawić stan zdrowia pacjenta.
Energia Qi krąży w poszczególnych meridianach (kanałach energetycznych). Kanały te łączą narządy z nimi i są związane z powierzchnią ciała poprzez punkty biologicznie aktywne. Wyróżnia się 12 meridianów głównych, 8 meridianów dodatkowych (cudownych), 15 kolaterali, 12 meridianów mięśniowych, 12 meridianów skórnych. Zaburzenia w każdym z wymienionych kanałów energetycznych odpowiedzialne są za konkretną patologię. Ze względu na odległość punktów od obszaru choroby dzieli się je na punkty lokalne – położone blisko zajętego narządu, punkty przyległe – leżące blisko okolicy chorego narządu i punkty dystalne – na kończynach, ale leczące poszczególne schorzenia, narządy.
Przebieg zabiegu
Punkty akupunkturowe są określone bardzo precyzyjnie, zgodnie z anatomią człowieka. Dlatego prawidłowa lokalizacja punktów będzie kluczowa. Jeżeli punkt jest prawidłowo nakłuty, pacjent będzie odczuwał pieczenie, szczypanie czy też rozpieranie.
Po wkłuciu igieł pacjent leży na kozetce i relaksuje się .
Zabiegowi towarzyszy relaksująca muzyka, dlatego korzystanie z akupunktury regularnie ma pozytywny wpływ dla osób zabieganych i zestresowanych.
W zależności od schorzenia leżymy z igłami od 20 do 30 min.
Liczba wykorzystanych igieł jest zależna od dolegliwości oraz wyboru sposobu leczenia akupunkturzysty. Igły są sterylne i jednorazowe. Terapeuta dobiera ich grubość i długość w zależności od lokalizacji punktu oraz budowy pacjenta. Igły są wyjmowane ze sterylnego opakowania tuż przed ich wkłuciem, natomiast po użyciu są wyrzucane do odpowiednich pojemników i utylizowane.
Jedna sesja akupunktury składa się z ok 10 zabiegów ( najlepsze efekty dają zaniegi wykonywane co 2 dni ) jednak liczba i częstotliwość zabiegów ustalane są indywidualnie .
Wskazania:
-
rwa kulszowa, zapalenie nerwu trójdzielnego i korzonki
-
bóle głowy
-
Zaburzenia nerwicowe, depresje, zaburzenia emocjonalne
-
Zaburzenia snu
-
Choroby oczu i uszu
-
Choroby dróg oddechowych
-
Choroby oczu i uszu
-
Choroby jamy ustnej
-
Choroby dermatologiczne
-
Alergie
-
Choroby układu krążenia
-
Choroby układu pokarmowego
-
Choroby neurologiczne
-
Choroby kobiece
-
Choroby układu kostno – stawowego
-
Choroby układu moczowo-płciowego
-
Choroby psychosomatyczne
-
Zaburzenia czynnościowe
-
Wzmocnienie odporności
-
Powikłania po przechorowaniu Sars-Cov 2 (np. brak smaku, węchu, problemy z koncentracją).
-
Urazy sportowe i trema przedstartowa
-
Problemy z płodnością
-
Porażenia
-
Migreny
-
I wiele innych.
Przeciwwskazania:
-
Hemofilia
-
Czynna gruźlica
-
Choroby zakaźne
-
Sarkoidoza
-
Uogólnione choroby skórne, z wyszczególnieniem zmian infekcyjnych
-
Wiek niemowlęcy
-
Choroby psychiczne
-
Stan po spożyciu alkoholu